Μουσείο Μπενάκη, κτίριο οδού Πειραιώς "Συλλογή Πινακοθήκης Ε. Αβέρωφ, το πορτραίτο ενός μουσείου"

Μουσείο Μπενάκη
30/03/2009 - 10/05/2009, Περιοδική έκθεση

Η έκθεση ήταν συνέχεια της ιδιαίτερα πετυχημένης εικαστικής παρουσίασης που πραγματοποιήθηκε το χειμώνα 2008 στην Πινακοθήκη Αβέρωφ στο Μέτσοβο και είχε εγκαινιαστεί από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας κύριο Κάρολο Παπούλια, με τίτλο “Το πορτραίτο ενός μουσείου”, μια διπλή επετειακή έκθεση αφιερωμένη στα 20 χρόνια λειτουργίας της Πινακοθήκης και τα 100 χρόνια από τη γέννηση του ιδρυτής της Ευάγγελου Αβέρωφ-Τοσίτσα.
Η έκθεση στο Μουσείο Μπενάκη αποτέλεσε ορόσημο της εικοσάχρονης πορείας της Πινακοθήκης Αβέρωφ στο Μέτσοβο, ενώ παράλληλα προσέφερε την ευκαιρία να προβληθούν για πρώτη φορά στην Αθήνα σημαντικότατα έργα της μόνιμης συλλογής, πολλά από τα οποία δεν είχαν εκτεθεί ποτέ έξω από τους τοίχους της Πινακοθήκης.

Σκοπός της έκθεσης δεν ήταν μόνο να προβάλλει “το πορτραίτο ενός μουσείου”, αλλά να αποτελέσει ένα σημαντικό εικαστικό γεγονός, που θα προσφέρει στον επισκέπτη την ευκαιρία να συμμετάσχει σε μια ενδιαφέρουσα και ελκυστική εμπειρία.
Εκτός από τα έργα τέχνης της νεοελληνικής συλλογής, η έκθεση περιλάμβανε και άλλα ποικίλα εκθέματα και εφαρμογές της Πινακοθήκης (αρχειακό υλικό, ψηφιακές αναπαραγωγές, έργα παιδικής τέχνης, video, διαδραστικά CD, προσωπικά αντικείμενα και αντιπροσωπευτικά δείγματα από το εύρος της συλλεκτικής δραστηριότητας του Ευάγγελου Αβέρωφ, όπως έργα αρχαιοελληνικής, βυζαντινής και λαϊκής τέχνης κ.ά.), καθώς και έργα καταξιωμένων σύγχρονων καλλιτεχνών που δημιουργήθηκαν ειδικά για τον εορτασμό των 20 χρόνων λειτουργίας της Πινακοθήκης Αβέρωφ.

Η έκθεση εγκαινιάστηκε από τον Υπουργό Πολιτισμού κύριο Αντώνη Σαμαρά.
Διάρκεια έκθεσης:
 30 Μαρτίου – 10 Μαϊου 2009