"Ιχθύς : Πνευματικό και καλλιτεχνικό σύμβολο στην ελληνική παράδοση"

28/10/1995 - 31/01/1996, Περιοδική έκθεση

Η έκθεση παρουσιάστηκε στην Πινακοθήκη Ε. Αβέρωφ από 28 Οκτωβρίου 1995 έως 31 Ιανουαρίου 1996 και στη συνέχεια μεταφέρθηκε στην Πινακοθήκη Πιερίδη από 11 Μαρτίου έως 26 Μαϊου 1996 και στο Δημοτικό Κέντρο Τεχνών Λευκωσίας από 14 Ιουνίου έως 28 Ιουλίου 1996.
Περιλάμβανε έργα σύγχρονης ελληνικής ζωγραφικής, χαρακτικά και πίνακες του 19ου αιώνα, αρχαίους αμφορείς με παραστάσεις θαλάσσιας ζωής από το μουσείο της Λευκωσίας και απολιθώματα ψαριών και κοχυλιών ηλικίας εκατομμυρίων ετών από το Μουσείο Θαλάσσιας Ζωής του Ιδρύματος Πιερίδη.
Για την έκθεση συνεργάστηκαν: η Εθνική Πινακοθήκη, το Ίδρυμα Εγνατία Ηπείρου, η Πινακοθήκη Πιερίδη, το Αρχαιολογικό Μουσείο ιδρύματος Πιερίδη στη Λάρνακα , το Σπίτι της Κύπρου και το Μουσείο Θαλάσσιας ζωής Γιώργου Τορναρίτη & Δημήτρη Πιερίδη.
Επιμέλεια εκθέσεων: Γιάννης Κολοκοτρώνης
Συνδιοργάνωση έκθεσης στην Πινακοθήκη Αβέρωφ: Ίδρυμα Ε. Αβέρωφ-Τοσίτσα, Πινακοθήκη Πιερίδη & Ίδρυμα Εγνατία Ηπείρου