"Η Ελληνική Χαρακτική σήμερα" Ομαδική έκθεση της Ένωσης Ελλήνων Χαρακτών.

06/10/2007 - 31/01/2008, Περιοδική έκθεση

Ομαδική έκθεση της Ένωσης Ελλήνων Χαρακτών με τίτλο “Η ελληνική χαρακτική σήμερα” που πραγματοποιήθηκε στην Πινακοθήκη Ε. Αβέρωφ από 6 Οκτωβρίου 2007 έως 31 Ιανουαρίου 2008.
Στην έκθεση συμμετείχαν 53 καλλιτέχνες με έργα τους χαραγμένα και τυπωμένα το 2006-2007.
Παράλληλα πραγματοποιήθηκαν εργαστήρια χαρακτικής για παιδιά, νέους και ενήλικες τα Σαββατοκύριακα 13-14 Οκτ., 20-21 Οκτ., 3-4 Νοεμ., και 10-11 Νοεμ. 2007.
Συμμετέχοντες καλλιτέχνεςΟδυσσέας Αννιτσάκης, Ρένα Ανούση-Ηλία, Μιχάλης Αρφαράς, Μάγδα Βαμβατήρα, Εύα Βασδέκη, Γιώργος Βλασσόπουλος, Χριστόδουλος Γκαλντέμης, Γιώργος Γκρέκας, Γιάννης Γουρζής, Ράνια Γριμάλδη-Κορομηλά, Νίκος Δεσεκόπουλος, Μαρία Ζιάκα, Κριστιάνα Ηλιοπούλου, Λίζη Καλλιγά, Ελένη Κάπρου, Γιάννης Καψιδάκης, Γιάννης Κολιός, Άρια Κομιανού, Γρηγόρης Κότσαρης, Δήμητρα Κουμαντάκη, Ντίνα Κώτσιου, Μαρίνα Μαραβελάκη, Τζένη Μαρκάκη, Γιώργος Μήλιος, Δημήτρης Μηλιώτης, Βούλα Μουλού-Δούλη, Τόνια Νικολαΐδη, Ίρις Ξυλά-Ξαναλάτου, Γιώργος Πάλλης, Πίνο Παντολφίνι, Βαρθολομαίος Παπαδαντωνάκης, Κατερίνα Παπαδημητροπούλου, Μαρία Πατσή, Μία Περιβόλα, Μιμή Πετροπούλου-Δημητράκη, Ινές Πικέρας-Γκαρθία, Ειρήνη Ποδηματά-Στεφανάκη, Χρήστος Σανταμούρης, Ρουμπίνα Σαρελάκου, Δήμητρα Σιατερλή, Αμαρυλλίς Σινιόσογλου, Μαρία Σπύρου, Ράνια Σταθοπούλου, Νίκος Σταυρακαντωνάκης, Γιάννης Στεφανάκις, Μαίρη Σχοινά, Βανέσσα Τουζλούκωφ, Βίκυ Τσαλαματά, Σερχάτ Τσελικέρ-Μπαπίρ, Αναστασία Τσετουλίδου, Αναστασία Χαροκόπου, Φλοράνς Χριστάκη.

Η χαρακτική είναι μια μορφή εικαστικής δημιουργίας ιδιαίτερα οικεία για το κοινό του Μετσόβου, μιας και η χάραξη στο ξύλο συνιστά ζωντανό στοιχείο της παραδοσιακής τέχνης της περιοχής. Έτσι η έκθεση «Η Ελληνική Χαρακτική Σήμερα» απέκτησε ένα πρόσθετο ενδιαφέρον για το τοπικό κοινό και ήρθε να διευρύνει το θεσμό των «Δημιουργικών Συναντήσεων» που ξεκίνησε η Πινακοθήκη το 1995.
Η έκθεση στη συνέχεια μεταφέρθηκε στο Κρατικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης στη Θεσσαλονίκη από 13 Φεβρουαρίου έως 30 Μαρτίου 2008 .
Συνδιοργάνωση
: Ένωση Ελλήνων Χαρακτών/ Ίδρυμα Ευαγγέλου Αβέρωφ-Τοσίτσα/ Κρατικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης Θεσσαλονίκη.
Χορηγοί: Ίδρυμα Βαρώνου Μιχαήλ Τοσίτσα, Κατώγι και Στροφιλιά ΑΕ.